Keď sme sa po dlhej ceste dostali do vinárstva Orbelus v krásnej dedinke Kromidovo pri pieskovcovom mestečku Melnik, boli sme príjemne unavení a ochotní relaxovať pri poháriku vína. Alebo hoc aj pri piatich…

Sofistikované a neobvyklé organické víno Orbelus

Privítal nás majiteľ vinárstva Orbelus  – Blagoj – a potom, aby sa mohol ďalej venovať svojej práci, presunul nás do odborných rúk jednej zo svojich kolegýň, ktorá nám ukázala vinárstvo. Bol to veľmi horúci deň a preto prehliadku rozumne skrátila. Navyše vedela, že predovšetkým nám ide o hlavnú atrakciu – o organické víno Orbelus. A tu bol čas zoznámiť sa s Blagojovou manželkou Galjou. Jej jemný úsmev a láskavé príbehy z obdobia budovania Orbelusu urobili ochutnávku vína ešte príjemnejšou. 

Orbelus je certifikovaným ekologickým vinárstvom a prvým, ktoré získalo tento status v Bulharsku. Ale to nie je ten najdôležitejší rys, ktorý ho tak odlišuje od iných. Láska k vínu a tichá pýcha vyjadrená v tvrdej práci viedli k vybudovaniu vinárstva. Vína vytvorené ich prácou sú sofistikované a neobvyklé.

Višne, čierne ríbezle a korenie

Orbelus Hrumki 2015
Orbelus Hrumki 2015

Aj nápadný dizajn etikety na fľašiach vína má svoj vlastný romantický príbeh. Je to štylizovaná verzia pafti. Pafti sú umelecky vypracované pracky opaskov, ktoré vydaté bulharské ženy nosili ako súčasť tradičného oblečenia za dávnych čias.

V momente, keď si už ani nedokážem predstaviť, že by som mohla byť ešte viac ohromená, Blagoj otvára Mourvedre ročník 2015. Galia nám rozpráva príbeh o veľmi zlom roku. O roku 2014, kedy intenzívne dažde a krupobitie vyčerpali všetky plodiny, sa stále hovorí v celom Bulharsku s úzkosťou a strachom.

V tom roku prírodné živly zlikvidovali 75% úrody vinárstva Orbelus. Ale to, čo ľudia dokázali vytvoriť zo zostávajúcej štvrtiny, je doslova zázrak. Chuť organického vína Orbelus je tvorená vrstvami višní, čiernych ríbezlí a korenia.

“Je to neporovnateľné s čímkoľvek, čo som ochutnala doteraz – vzácny a nezabudnuteľný objav.”

Počas návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona si obidve prvé dámy – francúzska Brigitte Macron a bulharská Desislava Radeva – pochutnali na organickom víne Orbelus Orelek, čo je zmes bielych odrôd Chardonay a Viognier.

“Je to vynikajúca voľba, ktorá vhodne reprezentuje novú tvár bulharského vinárskeho priemyslu. Francúzski vinári by mali určite spozornieť!”

Najlepšie víno z melnickej oblasti v Bulharsku

Cestovateľka a blogerka Petia Whitmore, o sebe hovorí, že je človekom dvoch svetov. Je rodáčkou z Bulharska, kde vyrástla za železnou oponou a zažila pád totality, a teraz dlhé roky žije a pracuje v USA. Vždy túžila písať a dnes jej články môžeme nájsť na jej stránke , kde s láskou a nadhľadom píše o svojej rodnej krajine, o jej zvykoch a zvláštnostiach, o ľuďoch, prírode, jedle a víne, a pomáha nezávislým cestovateľom nájsť dôvody, prečo navštíviť túto krásnu krajinu.

Ako hovorí: „Dúfam, že vás moje písanie bude inšpirovať k tomu, aby ste na svojich potulkách svetom neobišli túto stále ešte neobjavenú časť sveta.“ A keďže nás zaujímal najmä jej názor na bulharské víno, a hlavne na víno z melnickej oblasti, respektíve z vinárskeho domu Orbelus, nechali sme ju tu o ňom rozprávať.

Priestor pre Váš komentár