Vitajte a poďte s nami objavovať výnimočné vína a ich príbehy.
Košík 0 položiek - 0,00€ 0

Orbelus patrí medzi TOP 10 vín, ktoré musíte ochutnať na dovolenke v Bulharsku

Vinárstvo Orbelus v Bulharsku

Peter Dean je novinár, cestovateľ, konzultant a editor redakcie Wine and Drinks Editor portálu The Buyer. Degustoval za vás to najlepšie, čo pre milovníkov vína pripravilo Bulharsko. Chutilo mu aj vo vinárstve Orbelus.

Londýnska ochutnávka vína Orbelus

Mnohé krajiny strednej a východnej Európy sa po skončení komunistickej éry v roku 1989 museli postaviť na vlastné nohy. Aj Bulharsko a jeho vinársky priemysel museli rýchlo zareagovať na novovzniknutú situáciu a na možnosti, ktoré z nej vyplynuli. Peter Dean sa ako znalec vína zaujíma aj o takéto zmeny. A preto sa v máji 2018 zúčastnil v Londýne na 1. Európskom nezávislom vinárskom veľtrhu, ktorý organizovalo jedenásť európskych krajín združených v Európskej konfederácii nezávislých vinárov CEVI/ECIW. Táto londýnska ochutnávka odhalila množstvo skvelých bulharských vinárstiev. Zaujímavé su najmä tým, že spájajú tradíciu s inováciou a miestne odrody hrozna s dobre známymi medzinárodnými odrodami. Peter Dean ochutnal vína, porozprával sa s výrobcami a chce sa podeliť o názor na TOP 10 bulharských vín, ktoré jednoducho musíte vyskúšať.

Pripravili sme preto pre vás výber z jeho hodnotenia. Zamerali sme sa na ním odporúčané produkty vínneho domu ORBELUS, založenému v roku 2009, ktoré je jediným certifikovaným organickým vinárstvom v Bulharsku. Celý sortiment vín ORBELUS je založený na nápaditom mixe domáceho hrozna a medzinárodných odrôd buď v zmesiach alebo ako jednodruhové vína (celý článok v angličtine si môžete prečítať tu).

Odborník na víno Peter Dean hodnotí…

Víno Hrumki z vinárstva Orbelus

Orbelus Hrumki je jedinečná zmes odrôd. Spája v sebe nielen inováciu tvorby vína typu cuvée ale aj marketingovú šikovnosť, pretože bulharský výraz Hrumki v preklade znamená vrtoch alebo rozmar. Toto slovíčko skvelo vyjadruje skutočnosť, že nielen odrody ale aj ich pomery sa líšia od ročníka k ročníku. Každý rok iné prekvapenie, iný vrtoch či rozmar majstra vinára z Bulharska. Víno samotné je bezstarostné, s ťažkou textúrou, a zároveň svieže ako sedmokráska, akoby popieralo 14,5% obsah alkoholu. Endemická odroda Skorá Melniška loza robí presne to, čo hovorí jej názov. Zberá sa ako jedna z prvých odrôd už na začiatku vinobrania v auguste, ale len na jedinom mieste vo svete – je ním Bulharsko.

Víno Orelek z vinárstva Orbelus

Celá škála vín vinárstva Orbelus, ktoré prvým certifikovaným ekologickým vinárstvom v Bulharsku,bola vytvorená ako cuvée plné nápadov. Takým je napríklad Orbelus Orelek, čo je zmes 60% Chardonnay a 40% Viognier a má živé tóny čerstvých pomarančov a sušených byliniek. Víno má krásne jemnú textúru, príjemnú kyselinku a šťavnatú citrusovú chuť. Jeho výraz je naozaj expresívny.