Peter Dean je novinár, cestovateľ, konzultant a editor redakcie Wine and Drinks Editor, The Buyer, ktorý za vás degustoval to najlepšie, čo sa v Bulharsku urodilo, a chutilo mu aj vo vinárstve Orbelus.

Rovnako ako mnohé iné krajiny strednej a východnej Európy, ktoré sa po skončení komunistickej éry v roku 1989  museli postaviť na vlastné nohy, aj Bulharsko a jeho vinársky priemysel museli rýchlo zareagovať na novovzniknutú situáciu a na možnosti, ktoré z nej vyplynuli.

Londýnska ochutnávka vína Orbelus

Peter Dean sa ako znalec vína zaujíma aj o takéto zmeny a preto sa v máji 2018 zúčastnil v Londýne na 1. Európskom nezávislom vinárskom veľtrhu. Túto prehliadku organizovalo jedenásť európskych krajín združených v Európskej konfederácii nezávislých vinárov CEVI/ECIW.  Londýnska ochutnávka odhalila množstvo skvelých bulharských vinárstiev, ktoré spájajú tradíciu s inováciou a miestne odrody hrozna s dobre známymi medzinárodnými odrodami. Peter Dean ochutnal vína, porozprával sa s výrobcami a chce sa podeliť o názor na TOP 10 bulharských vín, ktoré jednoducho musíte vyskúšať.

“Pripravili sme preto pre vás výber z jeho hodnotenia a zamerali sme sa na ním odporúčané produkty vínneho domu ORBELUS, založenému v roku 2009, ktoré je jediným certifikovaným organickým vinárstvom v Bulharsku.” 

 

Aj samotná budova vinárstva ORBELUS hovorí o jeho ekologickej vízii s minimálnym negatívnym vplyvom na životné prostredie. Bola navrhnutá tak, že maximalizuje slnečné žiarenie, znižuje spotrebu elektrickej energie a uľahčuje využitie gravitačnej metódy v procese výroby vína.

Celý sortiment vín ORBELUS je založený na nápaditom mixe domáceho hrozna a medzinárodných odrôd buď v zmesiach alebo ako jednodruhové vína (celý článok v angličtine si môžete prečítať tu).

Orbelus Orelek  2016
Orbelus Orelek

Orbelus Orelek 2016. Zloženie: Chardonnay, Viognier, obsah alkoholu 13% .

Bulharsko je domovom bieleho vínka Orbelus Orelek. Je to cuvée z 60% Chardonnay a 40% Viognier a má živé tóny čerstvých pomarančov a sušených byliniek. Víno má krásne jemnú textúru, príjemnú kyslosť a šťavnatú citrusovú chuť. Jeho výraz je naozaj expresívny. 

 

 

 

Orbelus Hrumki
Orbelus Hrumki

Orbelus Hrumki 2015.  Zloženie: Merlot, Early Melnik, Syrah, Marselan, Grenache Noir, obsah alkoholu 14.5% 

Orbelus Hrumki je jedinečná zmes odrôd. Spája v sebe nielen inováciu zmesí ale aj marketingovú šikovnosť, pretože bulharský výraz Hrumki v preklade znamená vrtoch alebo rozmar. Toto slovíčko skvelo vyjadruje skutočnosť, že nielen odrody ale aj ich zmesi sa líšia od ročníka k ročníku. Každý rok iné prekvapenie, iný vrtoch či rozmar majstra vinára z Bulharska.

Víno samotné je bezstarostné, s ťažkou textúrou, a zároveň svieže ako sedmokráska, akoby popieralo 14,5% obsah alkoholu. Endemická odroda Skorá Melniška loza robí presne to, čo hovorí jej názov. Zberá sa ako jedna z prvých odrôd už na začiatku vinobrania v auguste, ale len na jedinom mieste vo svete – je ním Bulharsko.

 

Priestor pre Váš komentár