Vitajte a poďte s nami objavovať výnimočné vína a ich príbehy.
Košík 0 položiek - 0,00€ 0

POZÝVAME VÁS! Objavte s nami Bulharsko – krajinu vína

Pozývame vás na ochutnávku vín z krajiny plnej slnka, tepla a vína! Našu cestu začneme v síce veľkosťou najmenšej, ale zato najznámejšej vinárskej oblasti – v regióne Melnik v údolí rieky Struma. Je to oblasť obklopená siedmimi pohoriami, z ktorých tie najvyššie sú celoročne pokryté snehom. Spojenie sviežeho vetra a vlahy z hôr spolu s najvyššou priemernou dennou teplotou v Bulharsku vytvára jedinečnú mikroklímu regiónu, podobnú stredomorskej. A v kombinácii s rôznymi druhmi pôdy poskytuje ideálne podmienky na pestovanie hrozna.

Darí sa tu nielen svetoznámym odrodám ako je Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot, či jedinečný Marselan. Táto oblasť je aj domovom unikátnej endemickej odrody hrozna, ktorá sa nedá dopestovať nikde inde vo svete – odroda Široká Melniška Loza a.k.a. Broadleaf Melnik.

Melnický terroir

Vinárske mestečko Melnik s nádhernými domami pripomínajúcimi malebné pevnosti je obkolesené fantastickou scenériou – podivne tvarovanými pyramídami z piesku a vápenca, ktoré sú geografickým fenoménom a do ktorých sa stáročia hĺbili vínne pivnice. Melnik je najmenším bulharským mestom, ktoré si uchováva štatút mesta za svoje historické zásluhy. Má síce len niekoľko stovák trvalo žijúcich obyvateľov, ale zároveň hrdo nesie titul bulharského hlavného mesta vína. V priebehu 17. až 18. storočia sa stalo prosperujúcim centrom výroby tabaku a vína. Jeho sláva sa rozšírila do mnohých európskych krajín a vína z odrody Široká Melniška Loza boli hrdo podávané pri stoloch európskych kráľovských rodín v 17. až 18. storočí. A podľa veľmi populárneho príbehu bolo víno Široká Melniška najobľúbenejším vínom Winstona Churchilla. Dokonca sa tvrdí, že Churchill si z Bulharska vozil 500 litrov tohto vína ročne!

História a moderné technológie

Či už je to pravda alebo nie, je isté, že dnešní vinárski majstri si pri výrobe vína vyberajú z histórie tohto regiónu to najlepšie a zároveň k tomu pripájajú najmodernejšie technológie spracovania. Vinárske domy tohto regiónu považujú za česť, že svoje víno vyrábajú čo najprirodzenejšími postupmi. Pracujú podľa prísnych pravidiel, zameraných na rešpektovanie životného prostredia, rastlín a zvierat a na minimalizovanie vplyvu človeka na ľudské prostredie.

Vinársky dom Orbelus

Jedným z takýchto vinárskych domov je Orbelus. Je to prvé 100% organické a biologické vinárstvo certifikované v Bulharsku s nálepkou EÚ GreenLeaf, ktorého vínka vám s láskou prinášame. Budova vinárstva Orbelus zapadá do krajiny svojím neobvyklým tvarom v podobe obrovského suda. Neďaleké vinice sú certifikované podľa bulharskej aj európskej legislatívy na pestovanie ekologického hrozna. A z ekologického hrozna vyrábajú biologické víno. Ako nám vysvetlili majstri vína, pri výrobe používajú špecifické postupy pri extrakcii vína s minimálnym množstvom siričitanu. Pestovaný vinič ošetrujú bio prípravkami na báze síry.

Vinársky dom Villa Melnik

Ďalším takýmto hrdým vinárstvom je vinárstvo Villa Melnik. Tu dokázali tvrdo pracujúci vinári aj po živelnej pohrome dorobiť víno, ktoré získalo zlato na prestížnej súťaži Concourse Mondial de Bruxelles 2019. A aký je jeho príbeh? Intenzívne krupobitie postihlo vinohrady vinárstva Villa Melnik ráno 1. júla 2016. Zničilo 75% všetkej úrody. Avšak hrozno, ktoré prežilo, absorbovalo všetku silu slnka, zeme a viniča. Výsledkom je víno s neuveriteľnou koncentráciou a silou, nazvané príznačne Krupobitie/Hailstorm. Je dostupné len v limitovanej edícii, určené predovšetkým pre znalcov a zberateľov vína.

Trácka nížina

Novinkami v našej ponuke sú vínka z ďalších dvoch bulharských vinárskych oblastí. 

Jednou je oblasť Tráckej nížiny, kde sa pohorie Rodopy, rodisko mýtického Orfea, zvažuje k rovinám, ktoré obývali už starobylí Trákovia. Horúce letá a suché a mierne zimy, rovnomerné rozloženie zrážok počas vegetačného cyklu viniča a aj hlboké pôdy s dobrou dostupnosťou vody, robia z tejto oblasti top región s množstvom vynikajúcich vinárstiev. Darí sa tu všemožným odrodám, samozrejme aj medzinárodným ako je Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Syrah. Túto oblasť však reprezentuje predovšetkým odroda Mavrud. Mavrud je pôvodná bulharská odroda a vznik jej názvu je opradený legendou z doby bulharského Chána Kruma okolo roku 800 nášho leptopočtu. Mavrud má rubínovočervenú farbu, mäkkú zamatovú chuť, je plné, okrúhle s dubovou dochuťou. V našej ponuke nájdete vína z vinárstiev v Tráckej nížine: Katarzyna Estate, Yamantiev’s, RumeliaVia Vinera.

Údolie ruží

Druhou oblasťou je Údolie ruží, čo je jedno z najpozoruhodnejších miest v Bulharsku, kde sa okrem svetoznámej ruže damascénskej pestuje aj kvalitná vínna réva.

Podnebie je kontinentálne, s veľmi horúcim a suchým letom, avšak Údolie ruží je obklopené horami, ktoré ako prirodzená bariéra chránia vinice pred extrémnymi teplotami. Rozmanitosť tohto mikroregiónu a jeho pôd je fascinujúca a klimatické podmienky v regióne sa považujú za najvhodnejšie na pestovanie najmä bieleho hrozna. Údolie ruží je rodiskom Červeného Misketu, aromatickej odrody používanej na výrobu bielych vín, ktoré sa radí medzi najkvalitnejšie biele vína v Bulharsku. Víno vyrobené z tejto odrody má zlatistú farbu, s jemným zelenkavým odtieňom, v aróme vás ohromí lúka plná voňavých kvetín, je stredne plné s príjemnou kyselinkou. Medzi ďalšie odrody viniča, ktorým sa tu nebývalo darí, patrí Muškát Ottonel, Chardonnay, Traminer, Sauvignon Blanc. V skvelých podmienkach regiónu sa výnimočne darí aj červeným odrodám Merlot a Cabernet Sauvignon. 

Kvalitný výber vín z regiónu Údolie ruží vám ponúka vinárstvo Château CopsaOkrem výborných bielych vín sa toto vinárstvo preslávilo aj výrobou bylinkami aromatizovaného bieleho a červeného vína Pelin, ktoré svojou jemne horkou bylinkovou chuťou v minulosti liečilo a dnes slúži ako aperitív či digestívum.

Château Copsa – vinárstvo známe svojimi kvalitnými bielymi vínami a vínnou pivnicou ukrytou v modernom hrade vybudovanom podľa kánonu stredovekej architektúry.