Vitajte a poďte s nami objavovať výnimočné vína a ich príbehy.
Košík 0 položiek - 0,00€ 0

VINÁRSTVO VILLA MELNIK

Villa Melnik - World’s Best Vineyards 2020

Petia Whitmore, ktorá nám už predstavila jedno z originálnych bulharských vinárstiev v článku Ťažký rok? Najlepšie víno!, je blogerka, rodáčka z Bulharska, ktorá dlhé roky žije a pracuje v USA, kde s láskou a nadhľadom píše o svojej rodnej krajine, o jej zvykoch a zvláštnostiach, o ľuďoch, prírode, jedle a kvalitnom víne, a pomáha nezávislým cestovateľom nájsť dôvody, prečo navštíviť túto krásnu krajinu.

Pri návšteve vinárskeho regiónu v okolí mesta Melnik samozrejme neobišla miestne vinice a vinárstva a my vám prinášame jej zážitky z vinárskeho domu Villa Melnik:

Návštevu vinárskeho domu Villa Melnik som mala na pláne asi rok. “Musíš ich navštíviť” povedal mi kolega, ktorý pracuje v oblasti potravinárstva a vína v Bostone a podal mi vizitku s kontaktom na Milicu, šéfku predaja a marketingu vo Villa Melnik. Práca a iné triviálne záležitosti však napriek Milicinmu srdečnému pozvaniu spôsobili, že až tohto roku som si jasne uvedomila, že moje cestovateľské plány musia smerovať do Bulharska a že musím Villu Melnik urobiť mojím cestovateľským cieľom.

Mesto Melnik bolo odjakživa známe vďaka výrobe kvalitného vína. Jeho vinárska tradícia sa datuje už tisícročia a melnický región je domovom niekoľkých pôvodných odrôd, z ktorých najznámejší je vinič Široká Melniška Loza. Kvalitné víno vyrobené z tejto odrody je legendárnou záležitosťou. Povesti hovoria, že je tak silné, že ho takmer môžete žuť a tak tmavé, že môžete doslova vidieť, ako prechádza krehkým hrdlom urodzenej dámy.

Keď som pred 15 rokmi navštívila mestečko Melnik, vinárska krajina nevyzerala ani zďaleka ako dnes. Región sa zmenil, prešiel veľkou transformáciou. Vznikli nové odrody hrozna, pribudli výrobcovia vína a navyše, dnešní vinári sa venujú vínu spôsobom, ktorý zanecháva hlboký dojem.

Moderná budova vinárskeho domu vychádza z tradície architektúry obdobia bulharského národného obrodenia. Srdečne nás zdravia zamestnanci a prichádza Milica Zikatanova. Terajšia vedúca predaja pokračuje v práci svojho otca Nikolu Zikatanova, ktorý pôvodne založil vinice a vinárstvo. Tento jeho  projekt, ktorý je skôr vášňou ako prácou, odráža jeho hlbokú lásku ku krajine a rodinnej vinárskej histórii, ktorá trvá viac ako dvesto rokov.

Milica Zikatanova
Milica Zikatanova zdedila po svojom otcovi lásku k vinárstvu

Milica nás najprv vedie k vyhliadkovému miestu tesne vedľa budovy vinárstva a nechá nás kochať sa nádherným výhľadom. Vysvetľuje, že jeden z kopcov v diaľke je výsledkom poslednej erupcie sopky v tejto oblasti. Vinice ponúkajú výhľad na obec Kapatovo – rodnú dedinu Nikolu Zikatanova. Prvý vinič bol vysadený v roku 2004 a v súčasnosti má Villa Melnik 20 hektárov vinohradov. Pestujú sa tu rôzne odrody hrozna – Širokú Melnišku lozu, Skorú Melnišku lozu, Ruen, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir, Sangiovese a najstarší vinič z obdobia Trákov – Mavrud. Zatiaľ je Villa Melnik jediným vinárstvom v melnickom regióne, kde sa pestuje Mavrud.

Teraz dostávame pozvanie na prehliadku vinárstva. Budovu otvorili v roku 2013 a bola naprojektovaná a postavená v troch úrovniach. Takéto riešenie umožňuje vínu prúdiť pomocou prirodzenej gravitácie bez použitia čerpadiel. Je to proces, ktorý je ohľaduplnejší k hroznu a hroznovej šťave a pomáha udržať prirodzenú štruktúru vína. Takmer všetko zariadenie, ktoré je vo vinárstve, sa vyrába v Bulharsku. Kvalitné bulharské víno predsa patrí do bulharských nádob! Hlbšie v útrobách vinárstva prvýkrát zbadáme Nikolu Zikatanova – má plné ruky práce, ale pozdraví nás s úsmevom a iskrou v oku. Neskôr tvrdí, že iskra v očiach bola z vína, ktoré práve kontroloval. My však vieme, že to bolo číre potešenie z práce, ktorú má najradšej na celom svete – z práce s vínom.

Naša púť po vinárstve bude, samozrejme, končiť veľkým finále – degustáciou toho najlepšieho, čo tu majú. Predtým sa ešte prejdeme po tuneloch vyhĺbených v pieskovcovom podloží vinárstva, kde zreje kvalitné víno a malou expozíciou umenia, kde rodina Zikatanovcov vystavuje diela mladých umelcov zo strednej školy v neďalekom meste Sandanski. 

Teraz sme pripravení začať posvätný rituál degustácie vína. Aby ste rozumeli, nie som žiadny odborník na víno, mám však k nemu hlbokú náklonnosť. A spoznám kvalitné víno, keď sa dotkne môjho podnebia. A dnes tých vynikajúcich veru nebude málo! Milica nás odborne a s ľahkosťou prevedie sériou nádherných ročníkov, ktoré vyvrcholia najexkluzívnejšou značkou Aplauz, ktorú tvoria jednoodrodové vína. Posledným z nich je limitované množstvo vína Aplauz Merlot, ktoré je husté a nezabudnuteľné. Jeho hlboký rubínový odtieň sa javí ešte tmavší, keď krútim pohárom oproti rozľahlým radom viniča v oblých kopcoch so zamračenou oblohou nad nimi. 

Zo zasnenia ma vyrušil pohyb na druhej strane okna. Domáce mačky, jedna ryšavá a jedna čierna, pomenované, ako inak, Chardonnay a Pinot Noir, sa hravo mačaco poštuchujú. A ja uvažujem o tom, aký skvelý život to musí byť, keď ste obklopený takou krásou a radosťou z tvrdej práce, ktorej výsledkom je potešenie z kvalitného vína. Vtom mi Milica ponúka ďalší pohár. A ja určite nepoviem nie…

Priestor pre Váš komentár