Vitajte a poďte s nami objavovať výnimočné vína a ich príbehy.
Košík 0 položiek - 0,00€ 0

VINÁRSTVO YAMANTIEV’S

Vinárstvo Yamantiev’s sa nachádza v mestečku Ivajlovgrad vo východnej časti pohoria Rodopy v južnom Bulharsku. Stredozemné alebo miestnymi prezývané Biele more je vzdialené iba 70 km a priamo z neho bulharskému vnútrozemiu prináša benefity takzvaný „biely vietor“. Tento teplý a vlhký vietor má mimoriadne priaznivý vplyv na aromatické vlastnosti červeného aj bieleho hrozna, ktoré sa v tejto oblasti úspešne pestuje.

Korene hlbšie, ako by ktokoľvek čakal

Rodina Yamantievovcov začala s vlastnou víziou tvorby vína v čase, ktoré bolo pre vinárstvo a vinohradníctvo v Bulharsku veľmi turbulentné a kontroverzné. Vtedy sa ukázalo, že korene, ktoré ako vinári telom aj dušou zapustili do tohto terroiru, sú ešte hlbšie, ako si pôvodne mysleli. Keď sa teraz ohliadajú späť, uvedomujú si, že najdôležitejším v ich práci bolo spojenie stáročnej tradície s novými možnosťami, poučenie sa z vlastných chýb a hrdosť na to, čo dosiahli.
Tieto princípy ich vedú každý deň, predurčujú ich prácu a ďalší vývoj. V Ivajlovgrade sa tak objavili predtým nemysliteľné a provokatívne odrody: Syrah, Pinot Noir, Chardonnay, Traminer, Viognier, Alicante Boucher a Muscato Bianco. S tradičnými produktami Merlot a Cabernet Sauvignon je paleta úplná a láka aj tých najnáročnejších znalcov.

Láska a talent

Vinársky dom Yamantiev’s sa spolieha na vynikajúce prírodné zdroje oblasti chránené pred priemyslom a iným znečisťovaním životného prostredia. Na vinič ideálne vplýva teplé a mierne podnebie, terén s malebnými kopcami a ich úrodnou minerálnou mramorovou pôdou, krištáľovo čistá voda a neustávajúci vietor prenášajúci vlhký a teplý stredomorský vzduch.
Zvyknú hovoriť, že dorábajú víno z nádherného hrozna. Toto hrozno sa rodí pod horúcim slnkom juhu a životodarným vánkom z hôr. Červeným vínam odrôd Merlot a Cabernet Sauvignon či Syrah a bielym Chardonnay a Tramínu to dodáva charakteristické arómy, plnú chuť a hustotu.

Rodina Yamantievovcov vás pozýva

Manželia Ivana a Julian Yamantievovci sú vinári, ktorí denne investujú svoj talent, lásku a ducha do práce s vínom. Starostlivosť o vinice je jednou z priorít Juliana Yamantieva. Pozorne sleduje nové globálne trendy vo vinohradníctve a vinárstve. Rozhodol sa preto upraviť odrodové zloženie viníc a zmeniť terroir a založil nové mladé vinice s úplne novou víziou. Hovorí: „Posunuli sme mladé vinice, alebo ako ich ja nazývam “mladých vojakov”, do nadmorskej výšky viac ako 400 metrov nad morom. Dali sme im tak pevný základ našej mramorovej pôdy, ktorá im dodáva potrebné minerály.”. Podľa jeho slov by každý vinič mal dostať potrebné “vzdelanie a prípravu”, aby zo seba vydal to najlepšie. Starostlivosť o vinič je podobná starostlivosti o človeka. Rodina Yamantievovcov je preto presvedčená, že prostredníctvom svojej tvrdej práce realizujú aspoň drobnú časť veľkolepého plánu Najvyššieho tvorcu.

Ako sa im v tom darí, sa môžete presvedčiť ochutnaním ktoréhokoľvek z ich skvelých a sýtych vín.