Vitajte a poďte s nami objavovať výnimočné vína a ich príbehy.
Košík 0 položiek - 0,00€ 0

VINÁRSTVO VIA VINERA

Vinárstvo Via Vinera

Vinárstvo Via Vinera vzniklo v roku 2007 neďaleko dediny Karabunar – v oblasti, kde sú vinice a víno súčasťou života ľudí od nepamäti. Toto vinárstvo je výnimočné tým, že nehľadá inšpiráciu v know-how známych vinárskych regiónov. Ide vlastnou cestou a špičkovým spôsobom zpracováva nielen medzinárodné odrody viniča, ale hlavne miestne domáce odrody, ktoré sa už počas dlhej histórie na tomto území pestovali.

 Milovníkov vína poteší predovšetkým vlastný rukopis vinárstva a milovníkov ostatných kvalitných nápojov fakt, že okrem vína tu vyrábajú aj jednu z najkvalitnejších rakijí v Bulharsku! 

Zaujímavosti v okolí

Dedina Karabunar čiže “čierna studňa” sa nachádza medzi riekami Marica a Topolnica neďaleko stredovekého mesta Pazardžik. Názov tohto mesta pochádza z turečtiny a znamená “malá tržnica”, čo je výstižný názov pre miesto, ktoré bolo dôležitou zastávkou na obchodnej ceste medzi Európou a Malou Áziou. V okolí sa nachádza veľa archeologických nálezísk. Napríklad na kopci pri dedine Junacite boli objavené pozostatky z osídlenia z doby viac než 6000 rokov pred našim letepočtom.

Remeselný prístup a moderné technológie

Via Vinera sa spolieha na remeselný prístup k tvorbe vína a zároveň využíva tie namodernejšie technológie, ktoré vinársky priemysel pozná. Vďaka tomu dokáže kombinovať štýly dvoch tradičných bulharských terroirov, v ktorých má vysadené vinice – jeden v Podunajskej nížine a južnejšie položený terroir v Tráckej nížine. Toto odvážne úsilie je úspešné vďaka tvorivému duchu a chuti experimentovať enologičky Nadeždy Djulgerskej. Svoje dlhoročné skúsenosti enológa, medzinárodného rozhodcu a člena rady únie enológov v Bulharsku využíva na to, aby spolu so svojím verným tímom vytvorila pre vinárstvo Via Vinera kvalitné a dobre štruktúrované portfólio.

Štyri nezameniteľné série vín

  • Séria VIA VINERA, s ktorou vinárstvo zdieľa svoje meno, stavila na medzinárodné odrody hrozna zrejúce v dubových sudoch. Ide o remeselné vína, ktoré sú však ľahko zrozumiteľné a štýlovo aj cenovo atraktívne. Napriek krátkemu pôsobeniu na trhu boli vína zo série Via Vinera vysoko hodnotené na najprestížnejších medzinárodných vinárskych súťažiach. Z ocenení vyberáme: VIA VINERA Cabernet Sauvignon & Syrah 2016 – zlatá medaila na Concours Mondiales de Bruxelles 2018
  • Séria BULGARIAN HERITAGE čiže “bulharské dedičstvo” stelesňuje lásku miestnych ľudí k tradíciám. Vína miestnych odrôd sú v súčasnosti silným trendom na svetovom trhu. Via Vinera je jednou z mála bulharských značiek, ktoré na túto vlnu úspešne reaguje komplexným portfóliom a prekvapuje trh napríklad svojím oranžovým vínom. Táto séria zaujme aj nevšednými etiketami. Dedičstvo Bulharov sa tu prezentuje písmenami z hlaholiky – prvej bulharskej abecedy zostavenej slovanskými vierozvestcami Cyrilom a Metodom. Napríklad víno z odrody Mavrud, ktorá je jednou z najstarších odrôd hrozna na tomto území, je označené symbolom Ⰿ pre „M“ ako „myšlienka“, pretože každý jeho dúšok predurčuje k zamysleniu a reflexii. Z ocenení vyberáme: Bulgarian Heritage Mavrud 2015 – Zlatá medaila na Concours Mondial de Bruxelles 2016, Bulgarian Heritage Rubin 2016 – strieborná medaila na Concours Mondiales de Bruxelles 2018
  • Séria CONTOUR, aromatická a svieža bulharská interpretácia medzinárodných odrôd, je najprirodzenejším východiskovým bodom pre spoznávanie vín vinárstva Via Vinera. Názov Contour nesie v sebe myšlienku kontúry – línie, ktorá spája nielen vinice samotné, ale aj vinice s filozofiou vinárov.
  • Séria CASTELLUM, v preklade z latinčiny „strážna veža“, je prestížna séria vinárstva Via Vinera. Tento názov bol vybraný pre sériu zrejúcich vín ako výraz túžby prísne dohliadať na tradície a ducha bulharského vinárskeho umenia. Sú to starostlivo vyberané odrody, prísne vybrané najkvalitnejšie hrozno a výrobné postupy, ktoré najlepšie odrážajú terroir a štýl vinárstva.

Pozývame vás

V živote sú určite aj dôležitejšie veci ako víno, ale neplatí to pre tím z vinárstva Via Vinera. Pre nich víno znamená úplne všetko – tradíciu, majstrovstvo, kvalitu, odhodlanie, celý ich život. Pre nich víno znamená vášeň. Vášeň, ktorú nájdete v každom jednom pohári.

Ak si chcete naplno vychutnať kvalitné bulharské víno, vitajte v pivnici Via Vinera! Tu sa môžete ponoriť do autentickej vínnej atmosféry a dozvedieť sa viac o výrobnom procese.

S Via Vinera vás pozývame na nezabudnuteľnú cestu, počas ktorej môžete zdieľať vašu vášeň pre víno.